Quantcast
skip navigation
Home Players & Parents Coaches Officials Team USA Membership Safety About Help

2014 U.S. Olympic Women's Ice Hockey Team Unveiled

01/01/2014, 1:30pm EST
By USAHockey.com

ANN ARBOR, Mich. - Among the 21 players named to the 2014 U.S. Olympic Women's Ice Hockey Team here today at Michigan Stadium during the 2014 Bridgestone NHL Winter Classic are 11 Olympic veterans, including Julie Chu (Fairfield, Conn.), who will be be making her fourth Olympic appearance.

The U.S. team, which includes three goaltenders, seven defensemen and 11 forwards, will continue training and competing in the Boston, Mass., area until departing for the Olympics on Feb. 1. The opening ceremonies are slated for Feb. 7, with Team USA's first game taking place on Feb. 8 against Finland.

The team was selected from the 25 players who made up the 2013-14 U.S. Women's National Team. In addition to competing on the Bring on the World Tour, which included the Four Nations Cup, the group has been practicing at the Edge Sports Center in Bedford, Mass., and training at MBSC in Woburn, Mass., since early September.

"We're excited to officially announce our roster," said Reagan Carey, general manager for Team USA and also USA Hockey's director of women's hockey. "We had some very tough decisions, but we're confident that we have assembled 21 players that will help us achieve our goal of winning the gold medal. These players have fully dedicated themselves and have earned this opportunity. We'd also like to acknowledge and thank those players who did not make the team. They have contributed greatly to the advancement of the team."

"Today is an important day for our team and we're thrilled to continue our journey toward Sochi," said Katey Stone, head coach for Team USA. "We have a good blend of veterans and first-time Olympians and we're excited about what lies ahead. We're enthusiastic about our team and focused on getting better every day."

In addition to Chu, the 10 additional players with Olympic experience on the U.S. roster include Kacey Bellamy (Westfield, Mass.), Meghan Duggan (Danvers, Mass.), Hilary Knight (Sun Valley, Idaho), Jocelyne Lamoureux (Grand Forks, N.D.), Monique Lamoureux (Grand Forks, N.D.), Gigi Marvin (Warroad, Minn.), Brianne McLaughlin-Bittle (Sheffield Village, Ohio), Molly Schaus (Natick, Mass.), Kelli Stack (Brooklyn Heights, Ohio), and Jessie Vetter (Cottage Grove, Wis.), who all played in 2010. All 21 players have competed in an International Ice Hockey Federation Women's World Championship, including 18 who captured a gold medal last April to propel the United States to the No. 1 ranking in the world.

Lee Stecklein (Roseville, Minn.) is the youngest U.S. player at 19 years old (nine months, 16 days), just 10 days younger than Alex Carpenter (North Reading, Mass.). Chu is the senior member of the team at 31 years old (10 months), making her the oldest player to ever represent the U.S. Women's Ice Hockey Team at the Olympics.

Roster Highlights

  • 11 Olympians
  • 21 World Champions
  • 18 players from the 2013 U.S. Women's National Team
  • 8 players who have competed in the Canadian Women's Hockey League
  • 10 players that competed for NCAA Division I teams in 2012-13
  • 8 participants in the 2013 NCAA tournament
  • 4 participants in the 2013 NCAA Women's Frozen Four
  • 3 winners of the 2013 NCAA National Championship
  • 5 Patty Kazmaier Memorial Award recipients
  • Players come from 10 different states, led by Massachusetts (five players)
  • Average age of the players named is 23.8 years old

For more information on the 2014 U.S. Olympic Women's Ice Hockey Team, including the full roster, click here.

Coverage of the 2014 U.S. Women's Olympic Team can be found on olympics.usahockey.com, as well as on the U.S. Women's National Team's Facebook page and on Twitter at @usahockey.

NOTES: The selection of the U.S. Olympic Women's Team is subject to the approval of the United States Olympic Committee’s Games Preparation Division ... Captains will be named at a later date ... The U.S. Olympic Women's Ice Hockey Team has medaled in all four Olympic appearances to date (gold-1998, silver-2002 and 2010, bronze-2006) ... The 2014 U.S. Olympic Women's Ice Hockey Team is under the direction of General Manager Reagan Carey (Colorado Springs, Colo.) ... Katey Stone (Arlington, Mass.) was named head coach on June 8, 2012, and will be the first female to serve as head coach of a U.S. Olympic Women's Ice Hockey Team ... USA Hockey's international council, chaired by Gavin Regan, vice president of USA Hockey, has oversight responsibilities for all U.S. Olympic Teams ...The 2014 Olympic Winter Games will take place Feb. 7-23, 2014, in Sochi, Russia.

Related News & Features

Date Result Opponent
Sat., Feb. 8 W, 3-1 Finland
Mon., Feb. 10 W, 9-0 Switzerland
Wed., Feb. 12 L, 2-3 Canada
Mon., Feb. 17 W, 6-1 Sweden (Semifinals)
Thurs., Feb. 20 L, 2-3 (OT) Canada (Gold-Medal Game)

Popular This Week

Youth Hockey, Ford Ice Center Rising in Nashville

04/17/2014, 10:30am EDT
By Jayson Hron - USA Hockey

USA HOCKEY CONGRATULATES THE 2014 NATIONAL TOURNAMENT OFFICIALS

04/14/2014, 4:45pm EDT
By USA Hockey Officiating Program

The USA Hockey Officiating Program would like to congratulate and thank the officials selected to participate at the 2014 National Championship Tournaments.

TIER I GIRLS - Marlborough, MA
Michael Bontatibus (Hooksett, NH)
Brea Boone (San Clemente, CA)
Jennifer Cameron (Hollywood, FL)
Kelly Cooke (Andover, MA)
Stephen Drain (Milton, MA)
Jennifer Glynn (Leominster, MA)
Michael Goodwin (Upton, MA)
Melanie Gotsdiner (Plano, TX)
Katie Guay (Mansfield, MA)
Bryan Harrington (Franklin, MA)
Samantha Hiller (Boulder, CO)
Jamie Huntley (La Jolla, CA)
Rachel Hutchinson (Brewster, MA)
Ted Kellar (Cheshire, MA)
Adam Kiel (Milford, MA)
Jessica Leclerc (Old Orchard Beach, ME)
Matthew Lowe (Hudson, MA)
Cameron Lynch (Somerville, MA)
Kyle McQuoid (Clinton, MA)
Brian Milliken (Leominster, MA)
Jarred Mitrano (Haverhill, MA)
Kristin Moore (Salt Lake City, UT)
Crystalle Parent (Londonderry, NH)
Chelsea Rapin (Shelburne, VT)
Chris Riley (Sterling, MA)
Jill Salvo (Long Beach, CA)
George Soares (Cotuit, MA)
Jackie Spresser (Aurora, CO)
Brienne Stewart (Tulalip, WA)
Melissa Szkola (Clinton Township, MI)
Bridget Waitkus (Attleboro, MA)
Joshua Wang (Cambridge, MA)
Carol Weston (Bristol, VT)
Taylor Willert (Sun Prairie, WI)
Mackenzie Williams (Rome, NY)

TIER II GIRLS - Amherst, NY
Brittney Berning (Litchfield, MN)
Kayleigh Bowers (Dallas, TX)
Tony Brovata (Sanborn, NY)
Francesca Clemente (Brooklyn, NY)
Samuel Cucinotta (Kenmore, NY)
Nicole Davis (Crystal Lake, IL)
Kevin Frankowski (Depew, NY)
Michael Fusani (Depew, NY)
Kendall Hanley (Allen, TX)
Daniel Iulianello (Webster, NY)
Katrina Kleinschmit (East Lansing, MI)
Amy Loughman (Teaneck, NJ)
Janine Martinez (Lovonia, MI)
Ceci Morris (Hoffman Estates, IL)
Peter Nigrelli (Buffalo, NY)
Andrew Nosek (Buffalo, NY)
David Panek (Buffalo, NY)
Jodi Price (Arkport, NY)
John Rivera (Farmington, NY)
William Robins (North Tonawanda, NY)
Stefanie Schmitz (Farmington, MN)
Scott Smith (Webster, NY)
Sara Strong (Grand Rapids, MI)
Randy Szukala (North Tonawanda, NY)
Alex Valvo (East Aurora, NY)
Madeleine Weeks (Philadelphia, PA)

TIER I YOUTH - Green Bay, WI
Travis Ahlberg (Birchwood, WI)
James Blankenship (Rhinelander, WI)
Scott Bokal (Manchester, MO)
Gerald Borman (Eagan, MN)
Denny Bourgoin (Lewiston, ME)
William Conybear (Madison, WI)
Nick Cristan (Hudson, WI)
Robert Dawson (Winfield, IL)
Shane Dillon (Saumico, WI)
Kyle Domin (Bozeman, MT)
Anthony Guzzo (Spokane, WA)
Jonathan Haas (Fitchburg, WI)
Andrew Hudson (Manchester, MO)
Jeff Klein (Denver, CO)
Michael Lacina (Omaha, NE)
Kyle Larson (West Liberty, IA)
Travis Larson (West Liberty, IA)
John Melancon (Lyman, ME)
Gabriel O'Lena (Soldotna, AK)
Karl Olm (Madison, WI)
Robert Pagani (Beecher, IL)
Richard Palo (Foristell, MO)
Dylan Peper (Arvada, CO)
Curt Peterson (Aldie, VA)
Daniel Rack (Glendale Heights, IL)
Brad Roethlisberger (Green Bay, WI)
Brandon Schroder (Wausau, WI)
Jayson Selbert (Cheektowaga, NY)
Adam Shadiow (Saginaw, MN)
James (Cody) Smith (Murfreesboro, TN)
Matthew Spaeth (Hillsboro, MO)
Zane Stout (Irwin, PA)
Mason Strom (Hoffman Estates, IL)
Todd Turner (Chicago, IL)
Michael Verdonck (Chicago, IL)
Alex Vigh (Grosse Ile, MI)
Nicholas West (Orland Park, IL)

TIER II 14 & UNDER - Hackensack, NJ
David Aiello (Newtown, PA)
Carl Barling (Sparta, NJ)
Robert Backl (St. Joseph, MN)
Danielle Bugge (West Windsor, NJ)
Fred Cleck (Annville, PA)
Paul Crosta (Morris Plains, NJ)
Morgen Dautrich (Nazareth, PA)
Michael Dimino (Mechanicsburg, PA)
Thomas Dugan Jr. (North Brunswick, NJ)
Jon Hayes (Atco, NJ)
Blake Hishmeh (Kinnelon, NJ)
Louis Imbriani (Anchorage, AK)
Alexios Karabetsos (Troy, MI)
Isaac Kessler (Ambler, PA)
Brian McCullough (Morton, PA)
Eric Michaels (Philadelphia, PA)
Robert Navickas (Morton, PA)
Donald Nichols (Dover, NJ)
Michael Oreskovich (West Deptford, NJ)
John Patenaude (Glenside, PA)
Ryan Pergola (Nutley, NJ)
Sean Perry (Kunkletown, PA)
Duncan Ryhorchuk (Hanover, MN)
Samuel Schildkraut (Media, PA)
John Thompson (Lancaster, PA)
Dalton Tice (Reading, PA)
Kevin Vena (Perkiomenville, PA)
Brett Wallen (Williamstown, NJ)
Eric Workman (Lakeville, MN)

TIER II 16 & UNDER - Reston, VA
Justin Baker (Alexandria, VA)
John Canoy (Fairbanks, AK)
Marcus Currie (Laurel, MD)
Armand DeForest (Phoenix, AZ)
Christopher Dietz (Washington, DC)
Colin Gates (Fairfax, VA)
Alex Germany-Wald (Washington, DC)
Logan Gruhl (North Chesterfield, VA)
Brian Jansen (Inver Grove Heights, MN)
Jason Johnson (Lakeville, MN)
Ronald Johnson (Lake Wylie, SC)
Richard Jondo (Baltimore, MD)
Richard Kuerston (Atlanta, GA)
Gary Labelle (Arlington, VA)
Jason Lortie (Coral Springs, FL)
Michael Lucas (North Royalton, OH)
Jeremy Malin (Aldie, VA)
Jason Messimore (Knoxville, TN)
Bob Nolan (Laurel, MD)
Peter Olson (Essex Junction, VT)
Thomas Parynik (Chesterfield, VA)
Josh Pergande (Reston, VA)
Matt Pettigrew (Sterling, VA)
Richard Robichaud (Lorton, VA)
Scott Sivulich (Wasilla, AK)
Derek Vandenberg (Arvada, CO)
Matthew VanHorne (Manassas, VA)
Joel Webster (Raleigh, NC)
Justin Yott (Colorado Springs, CO)

TIER II 18 & UNDER - Wayne, NJ
Chris Bluem (Kendall Park, NJ)
David Brown (Neptune, NJ)
Michael Dalton (Camden, NJ)
Timothy Foreman (Hershey, PA)
Blaine Forkell (Souderton, PA)
Michael Forys (Cottage Grove, MN)
Timothy Funk (Rye, NH)
Jeff Greenstein (Potomac, MD)
Colin Haas (Plano, TX)
Patrick Hanrahan (Hatfield, PA)
Michael Kubec (Mentor, OH)
Benedict Manderachi (Douglassville, PA)
Jason Mandroc (Downingtown, PA)
David Maxfield (Rochester, NH)
Tom McCullough (Conshohocken, PA)
Chris McPhee (Kearns, UT)
Justin Nicol (Lake Stevens, WA)
Robert Perry (Kunkletown, PA)
Steven Sailor (Sewell, NJ)
Daniel Shilkitus (Landenberg, PA)
Chris Shoppell (Fort Wayne, IN)
Gary Shpungin (Wayne, NJ)
Andrew Suhovic (Bayonne, NJ)
Jason Theodore (North Wales, PA)
Dustin Thompson (Missoula, MT)
Brandon Uzarek (Evansville, IN)
David Zulla (Roebling, NJ)
Eric Zullo (Avenel, NJ)

HIGH SCHOOL VARSITY - Omaha, NE
David Ballantyne (McHenry, IL)
Larry Clark Jr. (Pekin, IL)
Patrick Clay (Missoula, MT)
Russell Coll (Olathe, KS)
Joshua Eiden (Saint Bonafacius, MN)
Terry Farrar (Saint Charles, MO)
Brian Fisher (Aurora, IL)
Tim Frazee (Fairfax, IA)
Colin Gruenke (Northbrook, IL)
Brian Hankes (Wheaton, IL)
Jeff Hirsch (Woodstock, IL)
Benton Kooman (O'Fallon, MO)
Robert Lowth (Rolling Meadows, IL)
Josh Lupinek (Minnetonka, MN)
Nicholas Matarazzi (Saint Louis, MO)
William Murphy (Saint Charles, MO)
Arnold Pizzutelli (Overland Park, KS)
Terrance Saunders (Manhattan, KS)
Joshua Scott (Fort Wayne, IN)
Colin Snodgrass (Missoula, MT)
J.R. Stragar (Pittsburgh, PA)
William Valiant (Corvallis, OR)

SENIOR WOMEN - Marlborough, MA
Lorraine Adkisson (Estell Manor, NJ)
Leah Buysse (Waunakee, WI)
Rebecca Caron (Belmont, NH)
Cleveland Coats Jr. (Lexington, MA)
Donald Cowern Jr. (Ashland, MA)
Keisha Dunlevy (Worthington, MA)
Mary Frey (Edina, MN)
Jean Goodwin (Reading, MA)
Jamie Lalos (Billerica, MA)
Michelle Lichterman (Mount Prospect, IL)
Paul Maguire (Natick, MA)
Bryan McKay (Groton, MA)
Kristin Moran (Sartell, MN0
Ken Murphy (Melrose, MA)
Kevin Nelson (Billerica, MA)
Stephen Phaneuf (Hudson, MA)
Colleen Reddy (Salisbury, MA)
James Riley (Lancaster, MA)
Randy Silveira (Seekonk, MA)
Cory Talbott (Edgewater, MD)
James Ternullo (Billerica, MA)
Cody Tremblay (Brighton, MA)
Edward Vahey (Wellesley, MA)
Andrea Weissman (South Grafton, MA)

Tag(s): Home  News  Team USA  News & Features  Women's National Team